Partnerzy

Fototapety
ProdukcjaFototapet.pl
Fototapety na ścianę, fotookleiny, druk na szkle.
Podkreślimy indywidualny charakter Twojego mieszkania.

Kąpiele specjalne

Pisząc o kąpielach higienicznych w ogóle, nie można pominąć kąpieli specjalnych. Przy wyczerpaniu pracą, znużeniu, skłonności do wiotczenia skóry, niedorozwoju sutek (piersi) wskazane są kąpiele w słonej wodzie. Aby kąpiel taka wywarła istotnie dobroczynny wpływ na skórę i organizm, skóra musi być uprzednio dokładnie umyta. W ciepłej wodzie, przeznaczonej do kąpieli, rozpuszczamy 1 do 1,5 kg soli na wanną wody, mniejszą zaś ilość, jeśli przygotowujemy kąpiel w balii, która jest płytka. W kąpieli takiej pozostajemy 10—15 minut. Jedna taka kąpiel tygodniowo już daje bardzo dobre wyniki, skóra staje się gładka, dobrze napięta, odczuwamy w coraz mniejszym stopniu objawy znużenia i osłabienia. Zaleca się specjalnie tego rodzaju kąpiele na wiosnę, gdy częściej odczuwamy znużenie i osłabienie.

Przy skłonności do krost ropnych, wągrów, zwłaszcza u osób młodych dotkniętych łojotokowymi zmianami skóry, oprócz codziennego starannego umycia się i normalnej cotygodniowej kąpieli, wskazana jest kąpiel w odwarze mieszanki ziołowej 2 razy w miesiącu. Całą ilość ziół należy zagotować w 3 litrach wody, odstawić na ciepłą blachę kuchenną do naciągnięcia na pół godziny, po czym odcedzić przez gazę do wody przeznaczonej na kąpiel. Ciało powinno być uprzednio czysto umyte w zwykłej wodzie. Jeśli skóra jest wybitnie szorstka, sucha, stale łuszcząca się, przygotowujemy inny rodzaj kąpieli. Około 2 kg płatków owsianych lub otrąb pszennych wsypujemy do woreczka płóciennego, związujemy go szczelnie, wkładamy do dużego garnka z wodą i gotujemy przez pół godziny. Oddzielnie przygotowujemy odwar z mieszanki ziołowej: Tę ilość ziół zalewamy 4 litrami wody, zagotujemy, odstawimy do naciągnięcia na pół godziny, następnie odcedzamy przez gazę do wody przygotowanej na kąpiel. Jednocześnie wlewamy do wody odwar z płatków (otrąb), opłukując dobrze w tejże wodzie nie otwarty woreczek.

Taka kąpiel, stosowana 2 razy w miesiącu, zmiękcza skórę, łagodzi swędzenie i podrażnienia, usuwa chropowatość skóry. Przy suchej skórze jest również wskazane raz na 4—8 tygodni, na parę godzin przed ciepłą kąpielą, wetrzeć w skórę lekko podgrzany, świeży olej jadalny. Przy tak zwanej „gęsiej skórce” — chropowatości przedramion, ud i łydek, występującej często u młodych dziewcząt — zabieg ten, połączony z wymoczeniem ciała w ciepłej wodzie i zmyciem skóry ostrą rękawiczką kąpielową, daje bardzo dobre wyniki.